Gusto Italiano. Jak dobierać wino do potraw?

Blog

Włoskim daniom musi koniecznie towarzyszyć odpowiednio dobrane wino, tylko wtedy możemy poczuć prawdziwy smak tej kuchni. Włosi celebrują każdy posiłek, delektują się nimi, zapewniając sobie wyjątkową oprawę. Równie ważne, jak sama potrawa, jest dla nich wino. Musi pasować do dania, tworząc z nim zgrany i harmonizujący duet. Wino ma pokręcać smak dania, a danie ma podsycać wyrazistość nut smakowych zawartych w winie. Istnieje kilka zasad, które pozwolą Ci stworzyć tę idealną parę. Wybór wina do włoskiej potrawy nie musi być trudny.

Wino z pewnością nie może przewyższać smakiem dania, nie może nad nim dominować. Ale ta zasada działa też w drugą stronę. Zatem do dania o lekkim i delikatnym smaku i aromacie wybieramy wino lekkie. Wyraziste wino będzie odpowiednie do potrawy o bogatym aromacie i ciężkim smaku. To wiedza podstawowa!

Regionalne wino do regionalnych potraw...i tego się trzymaj!

Włosi to tradycjonaliści, bardzo mocno pielęgnują swoje regionalne tradycyjne, do których są silnie przywiązani. Dlatego też zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje przyrządzają dania charakterystyczne dla ich regionu, do których podają wino pochodzące z ich tere nów. W Veneto serwuje się dziczyznę, ryby i owoce morza, które wspaniale komponują się ze szczepami Pinot Grigio i Corvina. W Piemoncie ser gorgonzolę i risotto z grzybami najlepiej uzupełnić o wino Barola i Cortese di Gavi. Toskańskie peccorino i cantucci najlepiej smakuje z Cabernet Sauvignon i Chianti. Na Sycylii zjesz najlepszego tuńczyka i indyka, któremu akompaniować będzie wino Nero d’Avola lub Pinot Grigio. W Trydencie gnocchi i carpacci o należy spożywać w towarzystwie wina ze szczepów Chardonnay, Cabernet Sauvignon i Merlot.

Wino do makaronów, ryb i deserów

Gusto Italiano. Jak dobierać wino do potraw? Włoskim daniom musi koniecznie towarzyszyć odpowiednio dobrane wino, tylko wtedy możemy poczuć prawdziwy smak tej kuchni. Włosi celebrują każdy posiłek, delektują się nimi, zapewniając sobie wyjątkową oprawę. Równie ważne, jak sama potrawa, jest dla nich wino. Musi pasować do dania, tworząc z nim zgrany i harmonizujący duet. Wino ma pokręcać smak dania, a danie ma podsycać wyrazistość nut smakowych zawartych w winie. Istnieje kilka zasad, które pozwolą Ci stworzyć tę idealną parę. Wybór wina do włoskiej potrawy nie musi być trudny. Wino z pewnością nie może przewyższać smakiem dania, nie może nad nim dominować. Ale ta zasada działa też w drugą stronę. Zatem do dania o lekkim i delikatnym smaku i aromacie wybieramy wino lekkie. Wyraziste wino będzie odpowiednie do potrawy o bogatym aromacie i ciężkim smaku. To wiedza podstawowa! Regionalne wino do regionalnych potraw...i tego się trzymaj! Włosi to tradycjonaliści, bardzo mocno pielęgnują swoje regionalne tradycyjne, do których są silnie przywiązani. Dlatego też zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje przyrządzają dania charakterystyczne dla ich regionu, do których podają wino pochodzące z ich tere nów. W Veneto serwuje się dziczyznę, ryby i owoce morza, które wspaniale komponują się ze szczepami Pinot Grigio i Corvina. W Piemoncie ser gorgonzolę i risotto z grzybami najlepiej uzupełnić o wino Barola i Cortese di Gavi. Toskańskie peccorino i cantucci najlepiej smakuje z Cabernet Sauvignon i Chianti. Na Sycylii zjesz najlepszego tuńczyka i indyka, któremu akompaniować będzie wino Nero d’Avola lub Pinot Grigio. W Trydencie gnocchi i carpacci o należy spożywać w towarzystwie wina ze szczepów Chardonnay, Cabernet Sauvignon i Merlot. Wino do makaronów, ryb i deserów, a jakie wino najlepiej wybrać do tradycyjnej włoskiej pasty? Inne powinno być do spaghetti bolognese, natomiast inne do makaronu z sosem pesto. Zależy to w znaczącym stopniu od koloru sosu. Do makaronów w sosach czerwonych oraz serwowanymi w towarzystwie mięsa podajemy czerwone wina z wyraźnymi owocowymi aromatami. Świetnie sprawdza się w tym przypadku Merlot i Tem pranillo. Jeżeli zamawiamy pastę z sosem białym, to również decydujemy się na wino białe, rześkie w smaku, jak Chardonnay czy Riesling.

Do ryb zawsze polecamy wino białe. Jest jednak wyjątek od tej reguły, Czerwone wino pasuje do dań przyrządzonych z tłustych ryb, ale powinno być ono lekkie i delikatne. Ważne jest też to, w jaki sposób ryba została przyrządzona. Jeżeli była gotowana, to koniecznie serwujemy wino lekkie. Z pieczonymi bardzo dobrze komponują się nieco cięższe wina, natomiast ze smażonymi białe wytrawne z wyrazistą kwasowością.

Włosi również desery spożywają w towarzystwie dobrego wina. Są one jednak nieco inne, co wynika też z charakteru i smaku serwowanych propozycji. Do ciast i babeczek najlepiej pasują wina słodkie i lekkie. Kremowe propozycje to idealna opcja dla miłośników win likierowych. Włosi nigdy nie delektują się słodkościami w towarzystwie win wytrawnych. Warto podążać ich śladami i również zrezygnować z nich na koniec włoskiej uczty.

Zarezerwuj stolik już dziś!

Vapiano Centrum
al. Jerozolimskie 63,
00-697 Warszawa

Vapiano - telefon
22 852 49 65
Vapiano - godziny otwarcia
Od niedzieli do czwartku 1100 - 2200
Od piątku do soboty 1100 - 2300

Vapiano Mokotów
Wołoska 12,
02-697 Warszawa

Vapiano - telefon
538 352 831
Vapiano - godziny otwarcia
Od poniedziałku do soboty 1000 - 2200
Niedziela 1000 - 2100
keyboard_arrow_up