Królowa włoskich dań, czyli prawdziwa historia pizzy

Blog

Jak Włochy, to oczywiście pizza, która uważana jest na całym świecie za królową kulinarnej tradycji tego kraju. W innych regionach świata próbowano ją modyfikować i tak powstała m.in. pizza w stylu amerykańskiej, której nie należy w żaden sposób utożsamiać z klasyką Italii. Włosi przyrządzają ją w zupełnie inny sposób, przez co smakuje i wygląda inaczej. Ich tradycyjna recepturę wykorzystujemy również w Vapiano, będąc wiernymi klasyce gatunku.

Greckie korzenie

To może być dla wielu zaskoczenie, ale korzeni pizzy należy doszukiwać się właśnie w Grecji. Już w starożytności spożywano w niej płaskie chleby, które maczano w oliwie czosnkowej. Niekiedy posypywano go dodatkowo przyprawami, świeżymi lub suszonymi. Potem Rzymianie podbili Grecję, a Rzymian podbił smak bardzo proste, ale niezwykle smacznej chlebowej potrawy. Postanowili więc zaczerpnąć nieco greckiej kultury i recepturę na płaski chleb wykorzystać również w swoim kraju. Nie używano do tego drożdży, a naturalnego zakwasu. Potrawę tę nazwano focaccią i chyba żadnemu miłośnikowi włoskiej kuchni nie trzeba jej przedstawiać. Tak postała baza do pizzy.

Pomidorowa rewolucja

W kolejnych latach eksperymentowano z focaccią, uzupełniając ją o różne składniki. Najlepiej jednak smakowała w swojej „najuboższej” wersji, czyli z oliwą i suszonymi przyprawami. Wszystko zmieniło się jednak w XVII wieku, kiedy to do Europy sprowadzono pomidory, dzisiaj najpopularniejsze warzywo na naszym kontynencie, a kiedyś zupełnie nieznane. Włosi nie mogli postąpić inaczej, musieli oczarowani ich smakiem umieścić je na chrupiącym cieście. Takim daniem najchętniej zajadali się mieszkańcy Neapolu, gdzie pomidory szczególnie zasmakowały tamtejszej społeczności.

Królewska Margherita

Pizza swój prawdziwy przełom miała jednak w roku 1889. Wtedy Neapol odwiedziła panująca wtedy królowała Włoch Małgorzata Sabaudzka. Przybyła do tego miasta wraz z mężem, a na powitanie otrzymali oni od nadwornego piekarza chlebowy placek udekorowany w narodowe barwy, a była to biel mozzarelli, zieleń bazylii i czerwień świeżych, soczystych pomidorów. Królowa zachwyciła się tym prostym, ale bardzo efektownym daniem tak bardzo, że zostało ono nazwane jej imieniem – Margherita. To był właśnie początek najprostszej pizzy, której podstawą jest chrupiące, cienkie ciasto, a dodatki ograniczają się do mozzarelli, pomidorów i aromatycznej bazylii.

Wzorowy smak

Dzisiaj włoskie pizze rzadko kiedy przekraczają ilość 3 składników, jakie znajdują się na spodzie. Oczywiście oferta jest dostosowywana do kubków smakowych klientów, dlatego też w menu pojawiają się bogatsze wersje tego dania, w Vapiano też z przyjemnością eksperymentujemy. Jest jednak kilka zasad, których łamać nie należy. Wszystkie składniki muszą być świeże, to od tego zależy ostateczny smak pizzy. Jeżeli chodzi o drożdże, to stosuje się drożdży browarnianych lub neapolitańskich, z kolei mąka jest typu 0 lub 00. Ciasto wyrabia się ręcznie lub przy pomocy miksera wolnoobrotowego. Nie używa się wałka, a formowanie odbywa się tylko z wykorzystaniem rąk. A co z grubością ciasta? Najlepiej, jeżeli nie przekracza ona 3 mm, jest wtedy idealna. Wypieka się ją w temperaturze 485 °C przez 60-90 sekund.

Chcesz spróbować tradycyjnej włoskiej pizzy? Zapraszamy do Vapiano! U nas zjesz autentyczną włoską pizzę.

Zarezerwuj stolik już dziś!

Vapiano Centrum
al. Jerozolimskie 63,
00-697 Warszawa

Vapiano - telefon
22 852 49 65
Vapiano - godziny otwarcia
Od niedzieli do czwartku 1100 - 2200
Od piątku do soboty 1100 - 2300

Vapiano Mokotów
Wołoska 12,
02-697 Warszawa

Vapiano - telefon
538 352 831
Vapiano - godziny otwarcia
Od poniedziałku do soboty 1000 - 2200
Niedziela 1000 - 2100
keyboard_arrow_up