Włoskie orzeźwienie z procentami. Aperol idealny na każde popołudnie

Blog

Aperitif włoskiego pochodzenia o niewielkiej zawartości alkoholu, ponieważ tylko 11%. Cechuje się jasnoczerwonym kolorem, który idealnie prezentuje się w gorącym słońcu. Receptura Aperolu jest stosunkowo prosta, ponieważ składa się on z gorzkiej pomarańczy, goryczki, rabarbaru i wyciągu z ziół. Jego historia rozpoczyna się w 1919 roku we Włoszech, a za jego powstanie odpowiadają dwaj bracia – Luigi i Silvio Barbieri, którzy nad unikalną recepturą pracowali aż 7 lat. Nieco później na bazie Aperolu powstał najpopularniejszy włoski drink Aperol Spritz.

Włosi piją go od wieków

Aperol Spritz to najpopularniejszy i jednocześnie najbardziej lubiany drink w Italii. Receptura Aperolu powstała w 1919 roku i przypisuje się ją właścicielowi gorzelni w Bassano del Grappa Giuseppe Barbieriemu. Połączył on napar z gorzkiej i słodkiej pomarańczy z naparem z rabarbaru i różnego rodzaju ziół. Okazało się, że te składniki świetnie się ze sobą łączą, wzajemnie się uzupełniają i równoważą, oczywiście muszą być w odpowiednich proporcjach. Smak Aperolu jest jednocześnie gorzki i słodki, wyczuwalne są też ziołowe aromaty. Jako samodzielnie podawany trunek nie jest lubiany przez wszystkich, chociaż jest szeroka grupa jego wielkich fanów. Znacznie częściej podaje się go z dodatkiem Prosecco, które podkręca gorzkawy smak likieru i jednocześnie go subtelnie łagodzi.

Aperol Spritz kiedyś i dziś

Aperol Spritz, czyli połączenie Aperolu z Prosecco nie zawsze było serwowane w takiej wersji. Jego początki są nieco inne i sięgają czasów napoleońskich. Austriackie wojska podbiły północną Italię, zajmując Veneto. Ze względu na panujące w tym regionie wysokie temperatury żołnierze nie cieszyli się dobrym samopoczuciem, nie byli przyzwyczajeni do takiego klimatu. Znaleźli jednak sposób na złagodzenie doskwierającego im pragnienia. Korzystali z dostępu do lokalnych win, które w przeciwieństwie do lubianych przez nich piw, mają większą zawartość procentów. Aby złagodzić ich działanie, uzupełniano wino gazowaną wodą mineralną. Nazywano to szprycowaniem, stąd nazwa Spritz.

Znany nam dzisiaj Aperol Spritz powstał w latach 50., oczywiście we Włoszech. Miało to miejsce ponad 30 lat od ukazania się słodko-gorzkiego Aperolu. Do dzisiaj przyrządza się go z Aperolu, Prosecco, wody sodowej i lodu. Często dodaje się również plaster pomarańczy lub zieloną oliwkę. Serwujemy go w dużych kieliszkach do wina.

Jest delikatny, orzeźwiający, lekko słodki i gorzki, podkręcony ziołowym aromatem i schłodzony kilkoma kostkami lodu…Aperol Spritz wybornie smakuje zarówno z przystawkami, jak również z daniem głównym i jako dodatek do deseru. W Vapiano podajemy go zawsze tak, jak lubisz. Zgodnie z włoską tradycją podaje się go przed posiłkiem jako aperitif. Ma on wzmocnić smak dania głównego i pobudzić nasze kubki smakowe. Dla Włochów jest to prawdziwy rytuał, który zazwyczaj powtarzają w popołudniowej i wieczornej porze.

Zarezerwuj stolik już dziś!

Vapiano Centrum
al. Jerozolimskie 63,
00-697 Warszawa

Vapiano - telefon
22 852 49 65
Vapiano - godziny otwarcia
Od niedzieli do czwartku 1100 - 2200
Od piątku do soboty 1100 - 2300

Vapiano Mokotów
Wołoska 12,
02-697 Warszawa

Vapiano - telefon
538 352 831
Vapiano - godziny otwarcia
Od poniedziałku do soboty 1000 - 2200
Niedziela 1000 - 2100
keyboard_arrow_up