Włoskie sery. Z czym to się je?

Blog

Włosi to serowy naród, gdzie ser dodaje się praktycznie do każdej potrawy, jak również spożywa się go w formie przekąsek do wina. W Italii produkuje się ok. 450 różnych gatunków sera, które różnią się konsystencją, smakiem, aromatem, twardością, procesem produkcji i okresem dojrzewania. Są zarówno delikatne w smaku sery miękkie, jak również ostre i o wyrazistym smaku sery długo dojrzewające twarde. Trudno sobie wyobrazić włoską kuchnię bez parmezanu, mozzarelli czy też sera mascarpone. To właśnie im zawdzięczamy unikalny smak wielu potraw.

Król włoskich serów – parmezan

Pikantny i charakterny smak, ostrość i wyrazistość, wspaniała zwarta konsystencja, która układa się na potrawach w finezyjne serowe dekoracje – taki jest właśnie parmezan, najsłynniejszy z serów, pochodzący z północnych Włoch. Do dzisiaj jest wyrabiany według tradycyjnej receptury. Do jego produkcji wykorzystywane jest odtłuszczone mleko od wolno pasących się krów. Jeden ser ma wagę 40 kg, jest ręcznie formowany i na 20 dni zanurzany w solnym roztworze. Następnie musi dojrzewać przez co najmniej 12 miesięcy, niekiedy ten czas wydłużany jest nawet do 3 lat. Parmezan jest wykorzystywany do pizzy, makaronów, ale również zup lub podawany w formie przekąski.

Delikatnie słodka ricotta

Jeden z włoskich miękkich serów, który wyrabiany jest z mleka owczego, krowiego lub koziego o niskiej zawartości tłuszczu. Cechuje się delikatnym smakiem z wyczuwalną lekką słodyczą. Ricotta ma kolor biały, jest miękka i łatwo się ją rozdrabnia. Świetnie komponuje się zarówno ze słodkimi, jak też wytrawnymi smakami. Wykorzystuje się ją do deserów, jak również dodatek do zup i potraw z makaronem.

Mozzarella z bawolego mleka

To jeden z najbardziej znanych włoskich serów w Polsce, który pojawia się nie tylko we włoskich restauracjach, ale coraz częściej również na polskich stołach w rodzinnych domach. Oryginalna mozzarella wyrabiana jest z mleka bawolego zakwaszanego podpuszczką. Swoje korzenie ma w Kampanii, gdzie jest produkowana do dzisiaj. To ser miękki powstający na skutek wymieszania twarogu z serwatką. Konsystencja musi być jednolita, puszysta i delikatna. Ser jest krojony na kawałki i formowany w charakterystyczne kule. To podstawowy składnik włoskiej pizzy i sałatki caprese. Jest też dodawany do makaronów, risotto i dań mięsnych.

Deserowe mascarpone

Kolejna propozycja sera miękkiego, wyrabiana z krowiego mleka i zakwaszanej śmietany. Stolicą mascarpone jest Lombardia, gdzie po raz pierwszy ser pojawił się na przełomie XVI i XVII wieku. Wyróżnia się delikatnym, ale słodkim smakiem. Świetnie sprawdza się jako baza wielu włoskich deserów. Bez niego zdecydowanie nie istniałoby wybitne kawowe tiramisu. Trudno jest mascarpone w tym deserze zastąpić jakimkolwiek innym serem bez utraty wspaniałego smaku.

Gorgonzola z niebieską pleśnią

Albo się go uwielbia, albo nienawidzi, to ser, który ma bardzo charakterystyczny i wyrazisty smak i aromat. Wyrabiany jest z krowiego mleka, dojrzewa przez 3-4 miesiące, występuje w kilku odmianach, mniej i bardziej intensywnych w smaku. Ser gorgonzola pochodzi z Lombardii. Najlepszym dla niego towarzystwem są świeże pieczywo w stylu włoskim i słodkie wino.

Poznaj smak najpopularniejszych włoskich serów w Vapiano. Korzystamy tylko z oryginalnych włoskich produktów, dzięki czemu u nas poczujesz się jak w pięknej, „serowej” Italii.

Zarezerwuj stolik już dziś!

Vapiano Centrum
al. Jerozolimskie 63,
00-697 Warszawa

Vapiano - telefon
22 852 49 65
Vapiano - godziny otwarcia
Od niedzieli do czwartku 1100 - 2200
Od piątku do soboty 1100 - 2300

Vapiano Mokotów
Wołoska 12,
02-697 Warszawa

Vapiano - telefon
538 352 831
Vapiano - godziny otwarcia
Od poniedziałku do soboty 1000 - 2200
Niedziela 1000 - 2100
keyboard_arrow_up